Genel

Çiçeklerle Yolum Nasıl Kesişti

2015 yılında doğan küçük güzel kızım Leyla’dan sonra 1,5 yaş aralığında içimde durdurulamaz bir istekle bir şeyler yapmam gerektiğine inandığım bir istekle araştırmaya başladım çiçekleri. Evet bu konuda az çok bildiğim bir tanımlama çiçek tasarımı, çiçek tasarımcısı gibi kelimelerle aradım Google ‘da çiçeği. En çok da inanmayacaksınız belki instagram da gördüğüm defalarca baktığım bir çiçek tasarımı fotoğrafı etkiledi beni. Günlerce Google da, instagram da araştırma yaptıktan sonra da telefonla ulaştım Florart Çiçekçilik Okulu ve Sevgili Esra’ya. O zamana kadar yakın çevremde ya da ailem de de hiç kimsenin tanıdığı bir çiçekçi ya da çiçek tasarımcısı olmadığı için neyi kimi aradığımı bilmeden ama içimde sonsuz bir istekle gittim ilk workshop’a, Florart Çiçekçilik Okuluna. Bir Cumartesi günüydü hiç unutmuyorum Esra’nın kapıda karşılayışını. Demişti ki Esra eğitim için hazır hissetmiyorsanız bir buket workshop’umuz var Ona katılarak karar verebilirsiniz . O gün orada uzun zamandır böylesi mutlu olmadığımı ve ellerim çalışırken ruhumun da nasıl doyduğunu farkettiğim muhteşem unutulmaz bir gün oldu benim için . Bütün günümü o çiçeklerle geçirip akşama da kendi yaptığım kocaman Buket’le evime gidişimin mutluluğunu. İşte o gün bir ilkdi hayatımda bir grizgah ama şansımın da döndüğü bir grizgah.

Çiçek yaparken, tasarlarken geçtiğim duygu kendi özümde olan bir şeye yaklaşmak istemek aslında, odaklanarak bir duyguyu hem açığa çıkartmak hem de aktarmak istiyorum.İçimde dünyadaki tüm güzelliklere aşık bir insan var. Güzellik derken yanlış anlaşılmasın bu arada, çiçeğin en güzeli en tazesi değil burada anlatmak istediğim artık kupkuru bir dalın, kuru bir yaprağın, bir kozalağın, dalganın sesinin yaprağın hışırtısının bana verdiği his, doğa zaten kendi özünde insan ellemeseydi o kadar mükemmel di ki!!!Sayfamı takip edenler de biliyorlar ki, tasarımlarımdaki çıkış noktam en temel dayanak noktam doğa. Kesme çiçeklere olan düşkünlüğüm yanında topraklı çiçeği de hayatımda var etme çabam bundan dolayı.

Biz yeni nesil çiçekçilerin yani Floristlerin Türkiye’de çiçeğe bakış açısını çok ciddi anlamda olumlu yönde geliştirdiğini düşünüyorum. Artık karşınızda çiçekçiler olarak eğitimli, bilgili, aynı zamanda bilgiye ve tecrübeye sonsuz derecede açık ve hatta bu konuda aç, kendini bu uğurda geliştirmeye adamış insanlar ve çoğu kadın olan ciddi bir topluluk var. Ve evet ben onlardan biriyim, ben bir Floristim, ve bu işe sevgili Esra ve okulu Florart Çiçekçilik Okulu sayesinde başlamış biri. İşimi çok seviyorum daha yolun çok başındayım kurduğum hayallerimi anlatmakla bitmez, çiçeklerle birlikteyken etrafımda çiçek varken enerjim yaşam mutluluğum katlanıyor varlığımı hissediyorum ve fark ediyorum. 🙏 Hayat daha yaşanılası bir şey oluyor benim için çiçeklerle içinde varoluşumun amacını bana hatırlatan… Seviyorum çiçekleri ve sanıyorum onlar da beni…

Instagram paylaşımlarımda hep söylediğim gibi çiçeklerle ve çok mutlu kalın.

Sevgilerle Didem K.

Bir cevap yazın